مصاحبه با مارگو هیز، اولین زنی که 5.15a+/9a صعود کرد

مارگو هیز،با صعود از لارامبلا در سیورانای اسپانیا تاریخ اولین صعود 5.15a زنان را رقم زد

در 26 فوریه سال 2017، مارگو هیز با صعود از لارامبلا در سیورانای اسپانیا تاریخ اولین صعود 5.15a زنان را رقم زد. سایت Climbing مصاحبه ای  با این بولدرکار 199 ساله اهل کلرادو در باره تجریه این تلاش و شکستن سد 5.15 در 155 مارس داشته که بدین شرح منتشر کرده:

چه چیزی توجه شما را به لارامبلا جلب کرد؟

یک سال بود که نگاهم بر آن بود، زمانی که جان کاردول و متی هنگ از من دعوت کردند که در سیورانا به آنها ملحق شوم به این نتیجه رسیدم که می تواند هدف من باشد.

آیا تمرینات خاصی برای این مسیر انجام دادید؟

برای لارامبلا تمرین خاصی نداشتم چون تمرکز من بر سری مسابقات قهرمانی آزاد و بولدر امریکا، ABS(American Bouldering Series) بود که درست قبل از عزیمت به سیورانا در آن شرکت کردم (مارگو در این مسابقات نفر هفتم رقابت های آزاد شد و در رده بندی جوانان در بخش زنان مقام اول را بدست آورد) با این حال احساس می کردم که کاملا برای این کار آماده هستم زیرا سال گذشته مجموعه ای متنوع از 5.14 را صعود کرده بودم (مارگو در کنار متی هنگ، مفتخر به کسب میخ طلایی صعودهای اسپرت ازسوی مجله Climbing شد)

اولین باری که این مسیر را دیدید، شخصا چه تصوری از آن داشتید؟

اولین بار که این مسیر و دیواره ال پتی را دیدم از آنها ترسیدم و شگفتی من هرگز کاهش نیافت. در اولین تلاشم متوجه شدم که دشوارترین مسیری است که تاکنون روی آن تلاش کرده ام.

چه میزان تلاش بر روی آن انجام دادید؟

در کل هفت روز و حدود 17 بار تلاش انجام شد، در اولین تلاش دریافتم که قادر به صعود از آن هستم زیرا موفق به انجام تمامی تکنیک ها برای پیشروی شدم. من بر این باور هستم که اگر بتوانید تکنیک ها را اجرا کنید، قادر به صعود خواهید بود. روز قبل از صعود من دو بار از بالای کراکس مسیر سقوط کردم، در آن نقطه، اتصال ابزار برای من تست قدرت ذهنی و اراده شده بود.

برنامه ریزی کرده بودید که کمتر از دو هفته در سیورانا باشید، آیا این کار کمک به انگیزه صعود سریع از آن یا دلهره داشتن چنین فرصت کوتاهی برای تلاش روی مسیر نشد؟

همیشه وقتی که می خواهید صعودی را در فرصتی معین انجام دهید، کمی به شما فشار وارد می شود، من برنامه ام را چند روزی تمدید کردم و روزی که موعد برگشتن من بود صعود پایان یافت. من از فرصت اضافی برای کاوش و صعود از سایر مسیرها بهره بردم.

وقتی به کارگاه رسیدید، چه چیزی به ذهن شما خطور کرد؟

وقتی که آخرین اتصال را روی لارامبلا انجام دادم، غلیان احساسات مرا شگفت زده کرد، بلافاصله به گریه افتادم، تصور می کنم که ترکیبی از شادی و ناباوری بود، هرگز، هرگز آن لحظه را فراموش نخواهم کرد.

صعود خود را چگونه جشن گرفتید؟

متی، جان و گرگ (مانیسک) را به همبرگر در “ال کافه دل گوما” در کورنیدل دعوت کردم. صعود از لارامبلا به من حس بزرگ آزادی داده بود. لین هیل سد 5.14 را در سال 1990 برای زنان شکست و به سرعت سنگ نوردانی چون رابین اربست فیلد، سوزی گود و میا اکسن آن را دنبال کردند، دوازده سال بعد “جوسونه برزیارتو” با صعود از بیمبالونا اولین زنی شناخته شد که 5.15a/5.14d صعود کرد، اخیرا آشیما شیرایشی با صعود از Open your mind direct و Ciudad de Dios که هر دو 5.14d/5.15a هستند در سانتالینای اسپانیا در سن 13 سالگی، براین سد بیشتر فشار آورده. افتخار می کنم که اولین زنی هستم که 5.15a صعود کرده ام و در کنار این زنان و دیگرانی که موجب جهش رو به جلوی این ورزش شده اند، قرار گرفته ام.

در رسانه های اجتماعی از چگونگی حمایت خانواده و جامعه سنگ نوردی و کمک آنها در موفقیت خود گفته اید، آیا می شود در این باره توضیح دهید؟

همیشه احساس می کنم که از حمایت جامعه سنگ نوردی برخوردار هستم، من خوش شانس هستم که با تیم ABC کلرادو = Agility,Balance and Coordination (چابکی، تعادل و هماهنگی)  بزرگ شدم و کسانی چون رابین اربست فیلد – روبوتو، اوبه کاریون، گرت گرگور و الیوت بیتس به من آموزش دادند و از من حمایت کردند. خانواده من همیشه به من آموختند که خود را باور داشته باشم و مهمتر از همه بهترین انسانی باشم که می توانم. لارامبلا اولین صعودی است که با متی و جان داشتم، تماشای آنها، یادگیری، حمایت از آنها در تلاش هایشان به من انگیزه می داد، لارامبلا ما را به یکدیگر نزدیک تر کرد و من در انتظار فرصت های بعدی برای تلاش های مشترک با آنها هستم.

آیا شما خود را به عنوان یک الگو برای سایر زنان و دختران جوان تر قبول دارید؟

امیدوارم که یک الگوی مثبت برای زنان و مردان در تمامی سنین باشم، من الگوهای بسیاری در جامعه ورزشی خود دارم، باعث افتخار خواهد بود اگر به سایرین انگیزه دهم، همانگونه که آنها الهام بخش من هستند.

گام بعدی چیست؟

خواهیم دید!

برداشت از وبلاگ گل کوه

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه