خانه 2 جاذبه های گردشگری 2 روستای ولیدر و یخچال طبیعی آن

روستای ولیدر و یخچال طبیعی آن

روستای ولیدر و یخچال طبیعی آن

روستای ولیدر به عنوان یکی از روستاهای شهرستان طارم دارای ۶۹۲ نفر جمعیت می‌باشد. فاصله این روستا تا زنجان از طریق جاده جدیدی که از سد تهم می‌گذرد، به ۶۰ کیلومتر می‌رسد. برای رفتن به روستای ولیدر باید از دهستان درام گذر کرد و به روستای سرسبز شیت رسید و از وسط روستای شیت که دارای مناظر زیباست و از باغهای گیلاس و جنگل‌های سرسبز و از پیچ خم‌های جاده، که به نوع خودش لطافت زیبایی به روستا بخشیده، عبور کرد تا به روستای ولیدر رسید.
مسیر باریک و سر بالایی این روستا را که بگذرانی به روستای ولیدر می رسی، از وسط روستاهای کم جمعیت که می گذری لباس های محلی زنان توجهت را به خود جلب می کند، سر بندهای مشکی و قرمزی که دور پیشانی گره کرده اند . روسری های بلند با گل های سرخ درشت و دامن های چین دار که ترکیبی از رنگ های زیبای طبیعت است بر هویت این خطه تاکید می کند.

روستای ولیدر و یخچال طبیعی آن

گرچه پیچ و خم های جاده، اضطراب را در دل آدمی پدیدار می کند اما تماشای ابرهایی که در بین کوه ها در حرکتند و آبشارها و رودخانه هایی که به سمت دره ها در جریان اند و گاوها و گوسفندهایی که به صورت گله ای در این ارتفاعات می چرند زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است.

در این روستا انواع میوه هایافت می شود :گردو،سیب سرخ درختی ،انجیر و گیلاس اما یخچالهای طبیعی که دریک کیلومتری روستا واقع شده است که بعد از گذر از باغهای زیبا و جنگلهای سرسبز تمشک که انصافاً گذر از این راه شور و حال خاصی دارد به منطقه ای میرسیم که در دامنه کوه قرار گرفته آن منطقه که از سنگ ریزه ها پوشیده شده به ابعاد۱۰۰۰متر می باشد که در چند نقطه آن منطقه ای که دمای آن به ۴ الی ۵ درجه میرسد و این منطقه را شخصی از دورانهای گذشته آباد کرده و در حال حاضر دست یکی از فرزندان اواست .

ولیدر، روستایی در دامنه ارتفاعات و دره هایی که در ختان بی شمار گیلاس را در خود جای داده حالا فصل برداشت گیلاس را سپری می کند. گرچه گیلاس های روستای همسایه (شیت)، اواخر اردیبهشت به بازار عرضه می شود.

جاده باریکی را پس از گذر از خانه های سنگی و کاه گلی روستایی ولیدر می گذرانی و وارد مسیر خاکی با انبوهی از جنگل های سر سبز دو سوی جاده و چشمه های جوشان می شوی سمت راست جاده مسیری است به سوی یخچال های طبیعی، یخچال هایی که از سنگ ریزه ها ساخته شده اند، سنگ هایی که همه یک شکل هستند و گویا تراش خورده اند یا بقایای سنگ های تراش خورده اند. این سنگ ها همه دامنه کوه را پوشانده اند و در فواصل مختلف گودال های متعدد مشاهده می شود گودال هایی که روزگاری یخچال های منحصربه فرد مردم این خطه بوده اند و حالا به دلیل بی استفاده ماندن با سنگ های موجود پوشانده شده اند و فقط یکی دو مورد از آن ها کاربری یخچال دارد.

یخچال هایی که به شکل گودال هایی شبیه اتاقک در دامنه کوه ها ایجاد شده اند و تنها ویژگی ای که موجب تبدیل شدن آن به یخچال شده است سنگ های سرد آن جاست، سنگ ها را که کف دستت می گیری خنکای آن تا عمق جان آدمی را خنک می کند.

روستای ولیدر و یخچال طبیعی آن

فصل بهار که می شود خانواده ای که یخچال های طبیعی را از آن خود می دانند به این منطقه مهاجرت می کنند و با چیدن سنگ ها و شاخ و برگ ها روی هم یخچال طبیعی را برای پذیرایی از میهمانان خود که در ییلاق های دور دست مشغول چرای گوسفندان هستند آماده می کنند.

مردم مهاجر در ییلاقات و روستاهای منطقه، پنیر محلی خود را در پوست های گوسفند بنام “دری” -واژه ترکی به معنی پوست- می گنجانند و تحویل این خانواده می دهند تا در یخچال های طبیعی نگهداری کنند و پس از برگشت از ییلاقات با پرداخت حق زحمت به مصرف زمستانی برسانند.

علاوه بر پنیر گاهی گوشت حیوانات نیز به صورت قورمه شده داخل “دری ” ها تحویل نگهبان یخچال می شود تا در فصل زمستان مورد استفاده قرار گیرد.

توسط : ایران °361

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره‌ی تاتاهو

اينجا مياندوآب است. گوشه‌اي از ايران زيباي ما. شهري كه جاري است ميان دورود پرخروش، يكي سمينه نام دارد و ديگري زرينه هر دو با پسوند رود و اما ميان اين دو آب شهري در حركت است با تاريخ و طبيعتي بكر.اينجا مياندوآب است میان دورود جیغاتی وتاتاهو. آگر به اينجا آمدي نرم و آهسته بيا مبادا...

حتما ببینید

سفرنامه چشمه های جوشان باداب سورت

سفرنامه چشمه های جوشان باداب سورت مازندران، ساری   در یک صـبح دلچسـب پائیزی با هـوای ابـری و وزش باد مـلایم سـفر دیـگری را به هـمراه گـروه آغاز میکنیم ، اینبار مقصدمان ” باداب سورت ” واقع در انتهای جنوبی استان مازندران هم مرز استان سمنان می باشد . چنانچه از شواهد پیداست و از گفته ها برمی آید منطقه ای زیبا و بکر و دلنشین است. در میان کوهای سر به فلک کشیده البرز، در دیار سرسبز مازندران آنجائیکه ابر و باد و مه و خورشید در تلاشند تا خرمی و سرزندگی مبهوت کننده ای را نثار دیدگان ما کنند منطقه ای وجود دارد که در آن چشمه های طلایی باداب سورت جا خوش کرده اند. چشمه های پلکانی بی نظیر با قدمتی چندین هزار ساله. باداب سورت چشمه ای است که با همکاری باد و آب شکل گرفته است به نحوی که آب های معدنی با طی طریق کردن و بیرون زدن از اعماق سنگ های سخت زمین توسط باد به این سو و آن سو حرکت می کنند و در مسیر خود توسط پرتوهای داغ خورشید به آسمان می روند و مواد معدنی خود را به سان رسوباتی طبقه طبقه روی هم قرار می دهند و پلکانی آنچنان زیبا بوجود می آورند که آدمی را ساعت ها به نظاره دعوت می کنند. بارش باران شب گذشته لطافت خاصی به هوا داده و بخار

بهار مبارک اولسون

بهار مبارک اولسون تازا ایلده. سیزه گون کیمی پارلاق، چای کیمی آخارلی حیات آرزولایرام تاتاهو …

معرفی کتاب های مفید برای مطالعه

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

معرفی کتاب هاب کمک آموزشی

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

راهنمای مناسب برای سفر در جنگل

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

با این نکات سلامت خود را حفظ کنید

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

از زندگی خود لذت ببرید

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

شهرهای مناسب برای سفرهای تابستانی

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در تاریخ سی ام فروردین ماه با تغییر مقررات …

طوفانی شدن دریاهای شمالی

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در تاریخ سی ام فروردین ماه  با تغییر مقررات …

راهنمای مناسب برای کوهنوردی

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در تاریخ سی ام فروردین ماه  با تغییر مقررات …

دیدگاهتان را بنویسید

در تلگرام منتظر شما هستیم
در کانال تاتاهو عصوء شوید