خانه 2 چهره ها 2 مصاحبه با مارگو هیز، اولین زنی که 5.15a+/9a صعود کرد

مصاحبه با مارگو هیز، اولین زنی که 5.15a+/9a صعود کرد

مارگو هیز،با صعود از لارامبلا در سیورانای اسپانیا تاریخ اولین صعود 5.15a زنان را رقم زد

در 26 فوریه سال 2017، مارگو هیز با صعود از لارامبلا در سیورانای اسپانیا تاریخ اولین صعود 5.15a زنان را رقم زد. سایت Climbing مصاحبه ای  با این بولدرکار 199 ساله اهل کلرادو در باره تجریه این تلاش و شکستن سد 5.15 در 155 مارس داشته که بدین شرح منتشر کرده:

چه چیزی توجه شما را به لارامبلا جلب کرد؟

یک سال بود که نگاهم بر آن بود، زمانی که جان کاردول و متی هنگ از من دعوت کردند که در سیورانا به آنها ملحق شوم به این نتیجه رسیدم که می تواند هدف من باشد.

آیا تمرینات خاصی برای این مسیر انجام دادید؟

برای لارامبلا تمرین خاصی نداشتم چون تمرکز من بر سری مسابقات قهرمانی آزاد و بولدر امریکا، ABS(American Bouldering Series) بود که درست قبل از عزیمت به سیورانا در آن شرکت کردم (مارگو در این مسابقات نفر هفتم رقابت های آزاد شد و در رده بندی جوانان در بخش زنان مقام اول را بدست آورد) با این حال احساس می کردم که کاملا برای این کار آماده هستم زیرا سال گذشته مجموعه ای متنوع از 5.14 را صعود کرده بودم (مارگو در کنار متی هنگ، مفتخر به کسب میخ طلایی صعودهای اسپرت ازسوی مجله Climbing شد)

اولین باری که این مسیر را دیدید، شخصا چه تصوری از آن داشتید؟

اولین بار که این مسیر و دیواره ال پتی را دیدم از آنها ترسیدم و شگفتی من هرگز کاهش نیافت. در اولین تلاشم متوجه شدم که دشوارترین مسیری است که تاکنون روی آن تلاش کرده ام.

چه میزان تلاش بر روی آن انجام دادید؟

در کل هفت روز و حدود 17 بار تلاش انجام شد، در اولین تلاش دریافتم که قادر به صعود از آن هستم زیرا موفق به انجام تمامی تکنیک ها برای پیشروی شدم. من بر این باور هستم که اگر بتوانید تکنیک ها را اجرا کنید، قادر به صعود خواهید بود. روز قبل از صعود من دو بار از بالای کراکس مسیر سقوط کردم، در آن نقطه، اتصال ابزار برای من تست قدرت ذهنی و اراده شده بود.

برنامه ریزی کرده بودید که کمتر از دو هفته در سیورانا باشید، آیا این کار کمک به انگیزه صعود سریع از آن یا دلهره داشتن چنین فرصت کوتاهی برای تلاش روی مسیر نشد؟

همیشه وقتی که می خواهید صعودی را در فرصتی معین انجام دهید، کمی به شما فشار وارد می شود، من برنامه ام را چند روزی تمدید کردم و روزی که موعد برگشتن من بود صعود پایان یافت. من از فرصت اضافی برای کاوش و صعود از سایر مسیرها بهره بردم.

وقتی به کارگاه رسیدید، چه چیزی به ذهن شما خطور کرد؟

وقتی که آخرین اتصال را روی لارامبلا انجام دادم، غلیان احساسات مرا شگفت زده کرد، بلافاصله به گریه افتادم، تصور می کنم که ترکیبی از شادی و ناباوری بود، هرگز، هرگز آن لحظه را فراموش نخواهم کرد.

صعود خود را چگونه جشن گرفتید؟

متی، جان و گرگ (مانیسک) را به همبرگر در “ال کافه دل گوما” در کورنیدل دعوت کردم. صعود از لارامبلا به من حس بزرگ آزادی داده بود. لین هیل سد 5.14 را در سال 1990 برای زنان شکست و به سرعت سنگ نوردانی چون رابین اربست فیلد، سوزی گود و میا اکسن آن را دنبال کردند، دوازده سال بعد “جوسونه برزیارتو” با صعود از بیمبالونا اولین زنی شناخته شد که 5.15a/5.14d صعود کرد، اخیرا آشیما شیرایشی با صعود از Open your mind direct و Ciudad de Dios که هر دو 5.14d/5.15a هستند در سانتالینای اسپانیا در سن 13 سالگی، براین سد بیشتر فشار آورده. افتخار می کنم که اولین زنی هستم که 5.15a صعود کرده ام و در کنار این زنان و دیگرانی که موجب جهش رو به جلوی این ورزش شده اند، قرار گرفته ام.

در رسانه های اجتماعی از چگونگی حمایت خانواده و جامعه سنگ نوردی و کمک آنها در موفقیت خود گفته اید، آیا می شود در این باره توضیح دهید؟

همیشه احساس می کنم که از حمایت جامعه سنگ نوردی برخوردار هستم، من خوش شانس هستم که با تیم ABC کلرادو = Agility,Balance and Coordination (چابکی، تعادل و هماهنگی)  بزرگ شدم و کسانی چون رابین اربست فیلد – روبوتو، اوبه کاریون، گرت گرگور و الیوت بیتس به من آموزش دادند و از من حمایت کردند. خانواده من همیشه به من آموختند که خود را باور داشته باشم و مهمتر از همه بهترین انسانی باشم که می توانم. لارامبلا اولین صعودی است که با متی و جان داشتم، تماشای آنها، یادگیری، حمایت از آنها در تلاش هایشان به من انگیزه می داد، لارامبلا ما را به یکدیگر نزدیک تر کرد و من در انتظار فرصت های بعدی برای تلاش های مشترک با آنها هستم.

آیا شما خود را به عنوان یک الگو برای سایر زنان و دختران جوان تر قبول دارید؟

امیدوارم که یک الگوی مثبت برای زنان و مردان در تمامی سنین باشم، من الگوهای بسیاری در جامعه ورزشی خود دارم، باعث افتخار خواهد بود اگر به سایرین انگیزه دهم، همانگونه که آنها الهام بخش من هستند.

گام بعدی چیست؟

خواهیم دید!

برداشت از وبلاگ گل کوه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره‌ی تاتاهو

اينجا مياندوآب است. گوشه‌اي از ايران زيباي ما. شهري كه جاري است ميان دورود پرخروش، يكي سمينه نام دارد و ديگري زرينه هر دو با پسوند رود و اما ميان اين دو آب شهري در حركت است با تاريخ و طبيعتي بكر.اينجا مياندوآب است میان دورود جیغاتی وتاتاهو. آگر به اينجا آمدي نرم و آهسته بيا مبادا...

حتما ببینید

سفرنامه چشمه های جوشان باداب سورت

سفرنامه چشمه های جوشان باداب سورت مازندران، ساری   در یک صـبح دلچسـب پائیزی با هـوای ابـری و وزش باد مـلایم سـفر دیـگری را به هـمراه گـروه آغاز میکنیم ، اینبار مقصدمان ” باداب سورت ” واقع در انتهای جنوبی استان مازندران هم مرز استان سمنان می باشد . چنانچه از شواهد پیداست و از گفته ها برمی آید منطقه ای زیبا و بکر و دلنشین است. در میان کوهای سر به فلک کشیده البرز، در دیار سرسبز مازندران آنجائیکه ابر و باد و مه و خورشید در تلاشند تا خرمی و سرزندگی مبهوت کننده ای را نثار دیدگان ما کنند منطقه ای وجود دارد که در آن چشمه های طلایی باداب سورت جا خوش کرده اند. چشمه های پلکانی بی نظیر با قدمتی چندین هزار ساله. باداب سورت چشمه ای است که با همکاری باد و آب شکل گرفته است به نحوی که آب های معدنی با طی طریق کردن و بیرون زدن از اعماق سنگ های سخت زمین توسط باد به این سو و آن سو حرکت می کنند و در مسیر خود توسط پرتوهای داغ خورشید به آسمان می روند و مواد معدنی خود را به سان رسوباتی طبقه طبقه روی هم قرار می دهند و پلکانی آنچنان زیبا بوجود می آورند که آدمی را ساعت ها به نظاره دعوت می کنند. بارش باران شب گذشته لطافت خاصی به هوا داده و بخار

روستای ولیدر و یخچال طبیعی آن

روستای ولیدر و یخچال طبیعی آن روستای ولیدر به عنوان یکی از روستاهای شهرستان طارم دارای ۶۹۲ نفر جمعیت می‌باشد. فاصله این روستا تا زنجان از طریق جاده جدیدی که از سد تهم می‌گذرد، به ۶۰ کیلومتر می‌رسد. برای رفتن به روستای ولیدر باید از دهستان درام گذر کرد و به روستای سرسبز شیت رسید

بهار مبارک اولسون

بهار مبارک اولسون تازا ایلده. سیزه گون کیمی پارلاق، چای کیمی آخارلی حیات آرزولایرام تاتاهو …

معرفی کتاب های مفید برای مطالعه

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

معرفی کتاب هاب کمک آموزشی

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

راهنمای مناسب برای سفر در جنگل

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

با این نکات سلامت خود را حفظ کنید

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

از زندگی خود لذت ببرید

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

شهرهای مناسب برای سفرهای تابستانی

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در تاریخ سی ام فروردین ماه با تغییر مقررات …

طوفانی شدن دریاهای شمالی

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در تاریخ سی ام فروردین ماه  با تغییر مقررات …

دیدگاهتان را بنویسید

در تلگرام منتظر شما هستیم
در کانال تاتاهو عصوء شوید