خانه 2 اخبار 2 نقش رودخانه های سیمینه رود و زرینه رود بخش کشاورزی

نقش رودخانه های سیمینه رود و زرینه رود بخش کشاورزی

بررسی اهمیت و نقش رودخانه های سیمینه رود و زرینه رود در توسعه بخش کشاورزی آذربایجان غربی

 

 

رودخانه های جنوب آذربایجان غربی در آبادانی و خودکفایی این منطقه نقش مهمی دارند. سلسله جبال آذربایجان غربی همانند دیواری در جهت شمال ، جنوب و جنوب شرقی استان امتداد یافته و نقش مهمی در بوجود آمدن رودخانه های مناطق جنوب آن چون رودخانه مهاباد ، سیمینه رود و زرینه رود ، زاب سردشت و گدار نقده داشته است .
رودخانه سیمینه رود با نام محلی تاتائو به طول 139 کیلومتر از رودخانه های مهم در آذربایجان غربی است که از کوهستانهای منطقه مهاباد ، سقز ، بانه و کردستان عراق سرچشمه می گیرد و پس از عبور از وسط شهر بوکان و اطراف شهر میاندوآب به در یاچه ارومیه می ریزد.
رودخانه زرینه‌رود هم با نام محلی جغاتو در جنوب شرقی آذربایجان غربی قرار دارد و با طول 230 کیلومتر طولانی‌ترین رود استان است که پس از پیمودن شهرستان شاهین دژ و میاندوآب به دریاچه ارومیه می‌ریزد.
رودخانه سیمینه رود از گذشته های دور نقش بسیار مهمی در آبادانی این منطقه داشته است. مدیرجهادکشاورزی شهرستان بوکان با برشمردن ویژگیهای سیمینه رود بعنوان یکی از اصلی ترین منابع آبی بخش وسیعی از دشت حاصلخیز این شهرستان می گوید: به سبب موقعیت خاص رودخانه سیمینه رود در مرکزیت دشتهای وسیع و حاصلخیز چون حاجی لک ، مجید خان و بخشی از دشت سر چنار از توابع بوکان ، حدود 25 تا30 هزار هکتار از زمینهای این دشتها که بیشترین میزان تولید محصولات کشاورزی را به خود اختصاص داده اند از آب این رودخانه تأمین می شود .
آقای عزیزی اضافه می کند : مسئولان اجرایی شهرستان و جهاد کشاورزی بعنوان متولی بخش کشاورزی در چند سال گذشته با جذب بیش از یک هزار میلیارد ریال اعتبار ، طرحهای آبیاری تحت فشار را در سطح 5 هزار هکتار در این شهرستان اجرا کرده اند که بیشتر منابع آب این طرحها بصورت مستقیم از آب سیمینه رود و یا از ذخایر زیر زمینی و سفره ها ی ذخیره آب این رودخانه تامین می شود .
او می گوید: شهرستان بوکان با تولید سالانه بیش از300 هزار تن انواع محصولات کشاورزی به عنوان یکی از مناطق مستعد کشت محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی محسوب می شود تا جاییکه نام انبار غله استان را به خود اختصاص داده است .
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان نیز وجود رودخانه سیمینه رود را یکی از ظرفیتهای خوب منابع آبی شهرستان می داند و می گوید: وجود سلسله کوههای زاگرس و ارتفاعات بلندکوهی ، با ارتفاع حدود 2 هزار و 500 متر و وجود یخچالهای برفی و چشمه سارهای دائم در این ارتفاعات سبب شده است مراتع و منابع طبیعی این شهرستان با بیش از 155 هزار هکتار و ظرفیتهای رودخانه سیمینه رود به لحاظ منابع آبی در چهار فصل سال تامین شوند.
آقای باوفا می افزاید : بخشی از ظرفیتهای رودخانه سیمینه رود به حفظ منابع طبیعی ، پایداری خاک ، پوشش گیاهی ، اجرای طرحهای بیولوژیکی چون درختکاری و کپه کاری و مکانیکی چون ساخت سدهای رسوب گیر مرتبط است .
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب منطقه ای آذربایجان غربی هم می گوید : به سبب میانگین بارندگی 180 میلیمتری سال زراعی آبی در این استان و افزایش 29 درصدی بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل و بارش برفهای سنگین و ماندگار در ارتفاعات منتهی به رودخانه های مهاباد ، حجم ذخایر منابع آبی رودخانه ها ی سیمینه رود و زرینه رود امسال 2 برابر شده است.
آقای دوستی اظهار امیدواری کرد با گرم شدن هوا و آب شدن برف کوهها30 درصد از این ذخایر برفی بصورت آب روان وارد دریاچه پشت سدهای جنوب استان شود.
او گفت: با شرایط موجود رودخانه های سیمینه رود ، زرینه رود و رودخانه مهاباد علاوه برتامین آب مصرفی بخش های کشاورزی ، دامی و آب آشامیدنی شهرستانهای بوکان ، مهاباد ، میاندوآب و تبریز در آذربایجان شرقی به گنجایش سالانه200 میلیون متر مکعب ، مازاد آب این دریاچه ها از طریق زرینه رود ، سیمینه رود و مهاباد به دریاچه ارومیه می ریزند که پیش بینی کارشناسان آب منطقه ای و حفاظت محیط زیست بیانگر افزایش ارتفاع آب دریاچه و حفظ این دریاچه طبیعی بعنوان ذخیره گاه محیط زیست و اکوسیستم منطقه است .
رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی هم می گوید : این استان حدود 800 هزار هکتار زمین مستعد برای کشت انواع محصولات زراعی دارد که سالانه بیش از 2 و نیم تا 3 میلیون تن محصول در آن تولید می شود .
آقای اصغری می افزاید: از کل مساحت زمین های کشاورزی آذربایجان غربی حدود  400 هزار هکتار دیم و 300 هزار هکتار آبی است و بخش وسیعی از منابع آبی زمین های آبی استان هم از طریق رودخانه های دائم استان تامین می شود که رودخانه های سیمینه رود و زرینه رود در جنوب استان بعنوان رودخانه های تاثیرگذار در توسعه و رشد اقتصادی استان اهمیت ویژه ای دارند .
اما ارزشمندی رودخانه های جنوب آذربایجان غربی بویژه رودخانه سیمینه رود و زرینه رود و رودخانه مهاباد، بعنوان مثلث آبی درجنوب استان علاوه برتاثیرگذاری برتوسعه و رشد اقتصادی در صنعت کشاورزی و دامی برحفظ محیط زیست و ماندگاری آبزی و کنار آبزی نقش تعیین کننده دارد .

سیمینه


رییس حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد ، وجود رودخانه های سیمینه رود و زرینه رود در جلگه وسیع جنوب غربی آذربایجان غربی را از ظرفیتهای خوب منابع آبی برای حوزه های محیط زیست در تالابهای جنوب استان می داند و می گوید : حیات واقعی تالابهای بین المللی کانی برازان ، قوپی باباعلی ، خرخره و داشخانه بعنوان مامن اصلی پرندگان بومی ، مهاجر، آبزی و کنار آبزی در گرو منابع آبی این رودخانه ها نهفته است.
آقای سخنور می افزاید: بارندگیهای امسال علاوه بر حیات بخشی دوباره به رودخانه های سیمینه رود و زرینه رود ، تالابهای بین المللی کانی برازان و سایر تالابهای دیگر را نیز پرآب کرده که برای محیط زیست و محیط پرندگان نوید بخش است .
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد هم با اشاره به نقش این دو رودخانه در تامین  بخشی از آب چاههای کشاورزی دشت مهاباد و نیز نفوذپذیری آب این رودخانه ها در سفره های زیر ز مینی ، این وضعیت را در پرآب شدن چاههای عمیق و نیمه عمیق شهرستان مهاباد که به بیش از 100 حلقه می رسد پر اهمیت می داند.
آقای دمکری می گوید : حدود یک هزار و 500  هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان مهاباد  از منابع آبی سیمینه رود تامین می شوند.

منبع:روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره‌ی تاتاهو

اينجا مياندوآب است. گوشه‌اي از ايران زيباي ما. شهري كه جاري است ميان دورود پرخروش، يكي سمينه نام دارد و ديگري زرينه هر دو با پسوند رود و اما ميان اين دو آب شهري در حركت است با تاريخ و طبيعتي بكر.اينجا مياندوآب است میان دورود جیغاتی وتاتاهو. آگر به اينجا آمدي نرم و آهسته بيا مبادا...

حتما ببینید

سفرنامه چشمه های جوشان باداب سورت

سفرنامه چشمه های جوشان باداب سورت مازندران، ساری   در یک صـبح دلچسـب پائیزی با هـوای ابـری و وزش باد مـلایم سـفر دیـگری را به هـمراه گـروه آغاز میکنیم ، اینبار مقصدمان ” باداب سورت ” واقع در انتهای جنوبی استان مازندران هم مرز استان سمنان می باشد . چنانچه از شواهد پیداست و از گفته ها برمی آید منطقه ای زیبا و بکر و دلنشین است. در میان کوهای سر به فلک کشیده البرز، در دیار سرسبز مازندران آنجائیکه ابر و باد و مه و خورشید در تلاشند تا خرمی و سرزندگی مبهوت کننده ای را نثار دیدگان ما کنند منطقه ای وجود دارد که در آن چشمه های طلایی باداب سورت جا خوش کرده اند. چشمه های پلکانی بی نظیر با قدمتی چندین هزار ساله. باداب سورت چشمه ای است که با همکاری باد و آب شکل گرفته است به نحوی که آب های معدنی با طی طریق کردن و بیرون زدن از اعماق سنگ های سخت زمین توسط باد به این سو و آن سو حرکت می کنند و در مسیر خود توسط پرتوهای داغ خورشید به آسمان می روند و مواد معدنی خود را به سان رسوباتی طبقه طبقه روی هم قرار می دهند و پلکانی آنچنان زیبا بوجود می آورند که آدمی را ساعت ها به نظاره دعوت می کنند. بارش باران شب گذشته لطافت خاصی به هوا داده و بخار

روستای ولیدر و یخچال طبیعی آن

روستای ولیدر و یخچال طبیعی آن روستای ولیدر به عنوان یکی از روستاهای شهرستان طارم دارای ۶۹۲ نفر جمعیت می‌باشد. فاصله این روستا تا زنجان از طریق جاده جدیدی که از سد تهم می‌گذرد، به ۶۰ کیلومتر می‌رسد. برای رفتن به روستای ولیدر باید از دهستان درام گذر کرد و به روستای سرسبز شیت رسید

بهار مبارک اولسون

بهار مبارک اولسون تازا ایلده. سیزه گون کیمی پارلاق، چای کیمی آخارلی حیات آرزولایرام تاتاهو …

معرفی کتاب های مفید برای مطالعه

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

معرفی کتاب هاب کمک آموزشی

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

راهنمای مناسب برای سفر در جنگل

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

با این نکات سلامت خود را حفظ کنید

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

از زندگی خود لذت ببرید

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

شهرهای مناسب برای سفرهای تابستانی

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در تاریخ سی ام فروردین ماه با تغییر مقررات …

طوفانی شدن دریاهای شمالی

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در تاریخ سی ام فروردین ماه  با تغییر مقررات …

دیدگاهتان را بنویسید

در تلگرام منتظر شما هستیم
در کانال تاتاهو عصوء شوید