زرینه رود

زرینه رود

ودخانه زرینه رود میاندوآب با طول ۲۳۰ کیلومتر یکی از طویل ترین و پرآب ترین رودهای شمال غرب کشور می باشد که از کوههای چهل چشمه در سقز سرچشمه می گیرد و پس از گذر از شهرستان های بوکان، تکاب، شاهین دژ و میاندوآب در جنوب دریاچه ارومیه ضمن تشکیل یک دلتای وسیع به عرض حدود ۱۰ کیلومتر در مراتع باتلاقی تالاب قره قشلاق به دریاچه ارومیه می ریزد. در طول این مسیر چندین رودخانه فصلی از جمله خورخوره، ساروق، هولاسو، هاچه سو، محمود آباد، آجرلو و لیلان چای نیز به زرینه رود ملحق می شوند.

زرینه رود
زرینه رود

سد مخزنی شهید کاظمی در بوکان و سد انحرافی نوروزلو در میاندوآب برای کنترل سیلاب های این رودخانه و مصارف کشاورزی و صنعتی بر روی زرینه رود احداث گردیده اند. سد شهید کاظمی یکی از بزرگترین سدهای شمال غرب می باشد که از نظر ارتفاع تاج از سد ارس نیز بلندتر می باشد. سد شهید کاظمی در فاصله ۷۰ کیلومتری و سد نوروزلو در ۱۵ کیلومتری شهر میاندوآب قرار گرفته اند.

زرینه رود
زرینه رود

سد نوروزلو علاوه بر تامین بخشی از آب شرب و کشاورزی دشت میاندوآب از طریق یک خط لوله آب شرب شهر آذرشهر و ۶۵ درصد آب شرب شهر تبریز و همچنین آب کشاورزی و صنعتی چند شهر آذربایجان شرقی از جمله ملکان و بناب را نیز تامین می کند. خط لوله مذکور بزرگترین خط لوله انتقال آب در خاورمیانه محسوب می گردد.

3

در زمان حکومت مغولان در ایران، هلاکوخان مغول روستای حسین آباد در چند کیلومتری زرینه رود را پایتخت تابستانی خود انتخاب کرده بود و به سبب خروشندگی این رودخانه، آن را “جغتای” نامید که درواقع نام پسر دوم چنگیز خان مغول به معنی خروشان می باشد اما در زمان حکومت رژیم پهلوی نام این رودخانه به زرینه رود تغییر داده شد. امروزه ساکنین منطقه نیز این رودخانه را جغاتو(جیغاتی) می نامند.

زرینه رود
زرینه رود

حاشیه زیبای این رودخانه امروزه جزو نقاط گردشگری میاندوآب محسوب می شود که پذیرای ساکنین و مسافران در ایام مختلف سال می باشد. هم اکنون امکان قایقرانی تفریحی، ماهی گیری و شنا در بخش های مختلف این رودخانه وجود دارد اما بر کسی پوشیده نیست که با سرمایه گذاری در حاشیه این رودخانه در میاندوآب می توان آن را به قطب گردشگری منطقه تبدیل کرد و برای بسیاری از مردم منطقه امکان اشتغال فراهم نمود.

زرینه رود
زرینه رود

رودخانه زرینه رود زیستگاه انواع آبزیان از جمله ماهی کپور، ماهی سفید، ماهی اسپیله و زردماهی و … می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

درباره‌ی تاتاهو

اينجا مياندوآب است. گوشه‌اي از ايران زيباي ما. شهري كه جاري است ميان دورود پرخروش، يكي سمينه نام دارد و ديگري زرينه هر دو با پسوند رود و اما ميان اين دو آب شهري در حركت است با تاريخ و طبيعتي بكر.اينجا مياندوآب است میان دورود جیغاتی وتاتاهو. آگر به اينجا آمدي نرم و آهسته بيا مبادا...

حتما ببینید

سفرنامه چشمه های جوشان باداب سورت

سفرنامه چشمه های جوشان باداب سورت مازندران، ساری   در یک صـبح دلچسـب پائیزی با هـوای ابـری و وزش باد مـلایم سـفر دیـگری را به هـمراه گـروه آغاز میکنیم ، اینبار مقصدمان ” باداب سورت ” واقع در انتهای جنوبی استان مازندران هم مرز استان سمنان می باشد . چنانچه از شواهد پیداست و از گفته ها برمی آید منطقه ای زیبا و بکر و دلنشین است. در میان کوهای سر به فلک کشیده البرز، در دیار سرسبز مازندران آنجائیکه ابر و باد و مه و خورشید در تلاشند تا خرمی و سرزندگی مبهوت کننده ای را نثار دیدگان ما کنند منطقه ای وجود دارد که در آن چشمه های طلایی باداب سورت جا خوش کرده اند. چشمه های پلکانی بی نظیر با قدمتی چندین هزار ساله. باداب سورت چشمه ای است که با همکاری باد و آب شکل گرفته است به نحوی که آب های معدنی با طی طریق کردن و بیرون زدن از اعماق سنگ های سخت زمین توسط باد به این سو و آن سو حرکت می کنند و در مسیر خود توسط پرتوهای داغ خورشید به آسمان می روند و مواد معدنی خود را به سان رسوباتی طبقه طبقه روی هم قرار می دهند و پلکانی آنچنان زیبا بوجود می آورند که آدمی را ساعت ها به نظاره دعوت می کنند. بارش باران شب گذشته لطافت خاصی به هوا داده و بخار

روستای ولیدر و یخچال طبیعی آن

روستای ولیدر و یخچال طبیعی آن روستای ولیدر به عنوان یکی از روستاهای شهرستان طارم دارای ۶۹۲ نفر جمعیت می‌باشد. فاصله این روستا تا زنجان از طریق جاده جدیدی که از سد تهم می‌گذرد، به ۶۰ کیلومتر می‌رسد. برای رفتن به روستای ولیدر باید از دهستان درام گذر کرد و به روستای سرسبز شیت رسید

بهار مبارک اولسون

بهار مبارک اولسون تازا ایلده. سیزه گون کیمی پارلاق، چای کیمی آخارلی حیات آرزولایرام تاتاهو …

معرفی کتاب های مفید برای مطالعه

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

معرفی کتاب هاب کمک آموزشی

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

راهنمای مناسب برای سفر در جنگل

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

با این نکات سلامت خود را حفظ کنید

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

از زندگی خود لذت ببرید

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کنکور در دهه سوم تیر برگزار خواهد …

شهرهای مناسب برای سفرهای تابستانی

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در تاریخ سی ام فروردین ماه با تغییر مقررات …

طوفانی شدن دریاهای شمالی

بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در تاریخ سی ام فروردین ماه  با تغییر مقررات …

دیدگاهتان را بنویسید

در تلگرام منتظر شما هستیم
در کانال تاتاهو عصوء شوید